سرویس ، نگهداری و تعمیر یو پی اس

سرویس ، نگهداری و تعمیر یو پی اس

۱۳۹۷ ۰۳ دی
0 نظر ثبت شده

7نکته برای نگهداری و سرویس دهی  یوپی‌اس :

سیستم یو پی اس شما اولین خط دفاعی در برابر تغییرات و نوسانات برق و افت ولتاژ و ... می باشد. ایمنی کارکرد دستگاه های IT که معمولا هزینه های زیادی برای تامین آنها پرداخت می شود ، کاملا به برق سالم و بدون مشکل بستگی دارد ، از این جهت شبکه های کامپیوتری و اتاق سرور ، امکان توقف کار جهت انجام تعمیرات یوپی‌اس نیست ، از این رو سرویس دوره ای یوپی‌اس و بازدید باتری های یوپی‌اس قبل از وقوع خرابی در آنها توضیه می شود.

از دلایل اصلی وقوع خرابی در UPS نگهداری نامطلوب سیستم یوپی‌اس است که در اکثر مواقع ، دو سوم خرابی ها در یوپی‌اس قابل پیشگیری می باشد. با این همه شما قادر به کنترل حملات مخرب در بخش برق اضطراری شبکه های کامپیوتر نخواهید بود ، اما می توانید باانجامچند راهکار ساده اتفاقاتی را که باعث ایجاد خرابی در UPS می شوند را متوقف کنید.

نکاتی راجب پیشگیری در نگهداری UPS 

 

بخوانید : یو پی اس تکفاز بخریم یا یو پی اس سه فاز؟

 

1. ابتدا ایمنی را رعایت کنید.

مطمئنا زندگی و جان شما هر لحظه ارزش بسیاری دارد. زمانیکه شما با برق الکتریکی مواجه می شوید ، همیشه با یک اشتباه کوچک در معرض آسیب یا مرگ خواهید بود. پس زمانیکه با یوپی‌اس یا هر سیستم الکتریکی دیگری در دیتا سنتر خود مواجه می شوید ، ایمنی را در درجه اول کار خود قرار دهید: که شامل رعایت توصیه های سازنده ، توجه به جزئیات خاص اجرایی در راهنمایی  و اجرای دستورالعمل های استاندارد ایمنی می باشد.

اگر شما درباره مشخصات فنی سیستم یو پی ‌اس خود یا در مورد چگونگی نگهداری و سرویس آن مطمئن نیستید حتما از یک متخصص همین کار کمک بگیرید. ( هرچند شما ار نحوه کار یو پی اس آگاهی داشته باشید)

 

2. با چک کردن های بموقع از خرابی جلوگیری کنید.

نگهداری و سرویس یو پی اس بصورت زمانبندی. پیشگیری در نگهداری سیستم UPS موضوعی نیست که شما فقط به آن اطمینان داشته باشید، بخصوص باتوجه به هزینه های خرابی زیادی که بوجود خواهد آمد. برای اقدامات پیشگیرانه یوپی‌اس شما باید برنامه های منظم نگهداری بصورت سالانه یا شش ماه یا هرچارچوب زمانی را تنظیم کنید و حتما با آن برنامه پیش بروید و حتما باید تعمیرات و سرویس های انجام داده شده بر روی سیستم خود را بصورت کاغذی یا الکتریکی ثبت و نگهداری کنید چون تمام این تعمیرات در آینده بر بهبود کارایی سیستم UPS شما تاثیر خواهند گذاشت. 

 

3. سوابق را با جزئیات نگهداری کنید.

علاوه براینکه شما باید برای تعمیر و نگهداری سیستم یوپی‌ اس خود برنامه ریزی داشته باشید ، همچنین باید تمام سوابق مربوط به انواع تعمیر و سرویس دهی (به عنوان مثال، تمیز کردن، تعمیر و یا جایگزینی شارژر یو پی اس، اینورتر یو پی اس) و وضعیت تجهیزات در هنگام بازرسی را نگه دارید. حفظ اسناد مربوط به پیگیری هزینه ها نیز می تواند مفید باشد زیرا شما به لیست هزینه ها نیاز خواهید داشت که در هنگام خرابی تجهیزات میلیونی خود ، چقدر در نگهداری آنها هزینه کرده اید. تهیه یک چک لیست از کار هایی نظیر بررسی باتری های فرسوده ، پیدا کردن گشتاور بیش از حد در اجزای متصل کمک میکند تا یک گزارش منظم از وقایع داشته باشید. تمامی این اسناد می توانند در برنامه ریزی برای جایگزینی تجهیزات و تعمیرات غیرزمانبندی هنگام عیب یابی سیستم یوپی‌اس شما کمک کنند. علاوه بر نگهداری سوابق سرویس و نگهداری یو پی اس، اطمینان حاصل کنید که آنها همیشه در یک مکان قابل دسترسی و امن نگه داشته می شوند.

 

 

بخوانید : چه یو پی اس هایی را نباید بخریم؟

 

4. بازرسی های منظم انجام دهید.

تقریبا بخش عمده ای از موارد فوق می تواند در هر بخش از مرکز داده تقسیم شود: صرف نظر از شرایط مرکز داده اجرای ایمنی، برنامه ریزی برای نگهداری و نگه داشتن سوابق مفید همه روش های عالی برای برنامه سرویس و نگهداری یو پی اس ها می باشد. برای یوپی‌اس ها حتما برخی از وظایف و نگهداری های ویژه باید توسط کارکنان تعریف شود. چند وظیفه مهم در تعمیر و نگهداری یو پی اس عبارتند از:

 

 از اطراف یو پی اس و باتری یو پی اس (یا سایر تجهیزات ذخیره سازی انرژی) برای اطمینان از تهویه مناسب، بازدید کنید. در مورد باتری متصل به یو پی اس ها، مطمئن شوید که بر اثر شارژ اضافی، نشت اسید یا گاز نداشته باشند. باتری های یو پی اس بر اثر خرابی در شارژر یو پی اس، یا خرابی یکی از باتری ها، متورم شده، تغییر شکل داده و احتمال خروج گازهای اسیدی از باتری یو پی اس وجود دارد.

 اطمینان حاصل کنید که هیچگونه اختلالات و هشدارهای عملیاتی نظیر اضافه بار یا خطای باتری نزدیک دشارژ در پنل UPS ثبت نشده باشد.

 برای اطلاع از علائم خوردگی یا نواقص باطری ها حتما آنها را بازدید کنید.

برای راهنمایی و توصیه های لازم  مربوط  به تجهیزات خاص خود حتما از مستندات تولید کننده تجهیزات استفاده لازم وکافی را به عمل آورید.

5. تشحیص دهید که در کدام قطعه یو پی اس احتمال خرابی بیشتر است. این اقدام ممکن است به نظر آشکار باشد: هرچیزی بااحتمال خرابی، در نهایت خراب خواهد خورد. کارشناسان معتقدند که اجزای مهم یوپی‌اس مانند باتری ها و خازن ها در استفاده عادی (پس از گذشت زمان) نیز از کار خواهند افتاد ، بنابراین اگر همه تجهیزات شما جریان برق کامل و بدون نقص را دریافت کنند و اطراف یوپی‌اس شما کاملا تمیز و در دمای مناسب قرار گیرد و همه چیز در حالت ایده ال باشد ، اجزا هنوز هم خراب خواهند خورد. پس سیستم یوپی ‌اس شما به تعمیر و نگهداری نیاز خواهد داشت.

 

6. زمانیکه شما به  تعمیر و سرویس یو پی اس خارج از برنامه ریزی نیاز دارید.

بدانید که از مهارت چه کسی استفاده خواهید کرد. در طول بازرسی های روزانه یا هفتگی، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود که دیگر نمیتوانید برای دستگاه یو پی اس خود منتظر سرویس زمانبندی بعدی باشید. اگر بدانید در همین زمینه از چه کسی برای انجام این کار مهم استفاده میکنید میتواند استرس های زیادی از دوش خود بردارید. شما باید کارشناسان متخصص برای تعمیر یو پی اس این کار را حتما از قبل شناسایی کنید تا هر زمانیکه به آن افراد نیاز داشتید فورا در دسترس شما قرار گیرد. اگر سوابق سرویس های خود را طبق آنچه که قبلا گفتم نگهداری نمایید هنگام ارائه دهنده خدمات میتوانید اطلاعات مفیدی از سوابق تعمیرات و سرویس های خود ارائه دهید که باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود.

 

7. وظایف را مشخص کنید.

مطمئن شوید که پرسنل شما وظایف و مسئولیت خود را در هنگام تعمیر و نگهداری یوپی‌اس به خوبی میدانند. 

در پایان باز هم ایمنی حرف اول را میزند. ولتاژ داخلی سیستم یوپی‌اس در حالت کشنده (خطرناک) قرار دارد پس زندگی شما ارزش این را دارد که با صرف مقداری هزینه ، یک متخصص برای نگهداری و سرویس سیستم یو پی ‌اس خود استخدام کنید. 

نظرات کاربران
نظر خود را در این باره بنویسید